BĘDZIE ŚPIEWNIK I PŁYTA

W ostatnim dniu warsztatów śpiewaczych „Pogrzebowe pieśni podlaskiej prababki” uczestnicy wraz z prowadzącymi wzięli udział w nagraniach, bo efektem projektu będzie nie tylko śpiewnik zawierający teksty i zapis nutowy dwudziestu dwóch pieśni żałobnych z powiatu monieckiego, ale też płyta. Wszyscy zainteresowani będą mogli otrzymać publikację wraz z dołączoną płytą w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Ukaże się jeszcze tej jesieni. 

Trzy niedziele i dwa inne sierpniowe dni musiały wystarczyć na opanowanie dwudziestu dwóch pieśni. Udało się. Uczestnicy naprawdę ciężko pracowali pod okiem instruktorów: Haliny Waszkiewicz, Ireny Kobeszko i Jana Szklarzewskiego. Wszyscy troje pochodzą z powiatu monieckiego, są liderami zespołów ludowych, a pieśni pogrzebowe znają od swoich rodziców czy dziadków i wciąż je śpiewają w swoich miejscowościach, kiedy ktoś ze znajomych umiera.
Dziś pożegnanie zmarłego to zwykle jeden wieczór, ale dawniej ostatnie pożegnanie trwało na wsi nawet trzy dni. Pieśni śpiewane przy trumnie zmarłego jednoczyły ludzi w bólu, pozwalały w szczególny sposób oddać mu hołd, często dawały odrobinę otuchy, że to nie koniec. Dziś powoli odchodzą w zapomnienie, to ostatni moment, by zachować je dla przyszłych pokoleń.
„Pogrzebowe Pieśni Podlaskiej Prababki” to projekt, na którego realizację Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej dostało dofinansowanie w wysokości 40 000 złotych w ramach programu EtnoPolska 2021. Instytucja, dzięki dużej liczbie zdobytych punktów, znalazła się na drugim miejscu wśród wszystkich, którzy złożyli wnioski.
Zgodnie z założeniami, pierwszym etapem projektu były badania prowadzone w wybranych wsiach na terenie powiatu monieckiego, podczas których zostały zebrane teksty i melodie pieśni pogrzebowych. Na podstawie zapisanego materiału instruktorzy prowadzili warsztaty. W zajęciach, podzielonych na pięć sześciogodzinnych spotkań (01.08, 08.08, 16.08, 21.08, i 22.08), wzięło udział 12 uczestników. Pieśni, które poznali zostały właśnie nagrane. Będą wydane na płycie, która stanie się częścią publikacji podsumowującej projekt. W książce zostaną opublikowane teksty, zapis nutowy pieśni pogrzebowych z okolic Moniek oraz, we wstępie, wspomnienia osób prowadzących warsztaty dotyczące dawnej obrzędowości pogrzebowej. Publikacja będzie bezpłatna.
Partnerami projektu są Moniecki Ośrodek Kultury i Gminny Ośrodek Kultury w Trzciannem, a spośród mediów – portale internetowe Wrota Podlasia i Bia24.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.

Skip to content