PIEŚNI OSTATNIEJ DROGI

Rozpoczęły się warsztaty śpiewacze w ramach projektu „Pogrzebowe Pieśni Podlaskiej Prababki”. Dwunastoosobowa grupa uczestników poznaje pieśni śpiewane dawniej na pogrzebach we wsiach powiatu monieckiego, zebrane podczas przeprowadzonych wcześniej badań terenowych. Zwieńczeniem projektu będzie ich nagranie na płytach CD, która zostanie dołączona do publikacji zawierającej teksty i zapis nutowy. 

Warsztaty prowadzą liderzy zespołów ludowych z powiatu monieckiego, ludzie doświadczeni w prowadzeniu śpiewów żałobnych: Halina Waszkiewicz z Moniek („Pogodna jesień”), Irena Kobeszko z Szorc („Trzciannianki”) i Jan Szklarzewski z Guz (Kompania Męska z Kalinówki Kościelnej). Znają pieśni pogrzebowe od własnych rodziców czy dziadków i są kontynuatorami tradycji w swoich miejscowościach.

Dawniej ostatnie pożegnanie trwało na wsi często nawet trzy dni. Pieśni śpiewane przy trumnie zmarłego jednoczyły ludzi w bólu, pozwalały w szczególny sposób oddać mu hołd, często dawały odrobinę otuchy, że to nie koniec. Dziś powoli odchodzą w zapomnienie, to ostatni moment, by zachować je dla przyszłych pokoleń.

„Pogrzebowe Pieśni Podlaskiej Prababki” to projekt, na którego realizację Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej dostało dofinansowanie w wysokości 40 000 złotych w ramach programu EtnoPolska 2021. Instytucja, dzięki dużej liczbie zdobytych punktów, znalazła się na drugim miejscu wśród wszystkich, którzy złożyli wnioski.

Zgodnie z założeniami, pierwszym etapem projektu były badania prowadzone w wybranych wsiach na terenie powiatu monieckiego, podczas których zostały zebrane teksty i melodie pieśni pogrzebowych. Na podstawie zapisanego materiału instruktorzy prowadzą warsztaty. W zajęciach, podzielonych na pięć sześciogodzinnych spotkań (01.08, 08.08, 16.08, 21.08, i 22.08), bierze udział 12 osób. Pieśni, które poznają uczestnicy warsztatów, zostaną nagrane z ich udziałem podczas ostatniego spotkania i wydane na płycie CD. Płyta stanie się częścią publikacji podsumowującej projekt. W książce opublikowane zostaną nie tylko teksty i zapis nutowy pieśni pogrzebowych z okolic Moniek, ale też wspomnienia osób prowadzących warsztaty dotyczące dawnej obrzędowości pogrzebowej. Publikacja będzie bezpłatna.

Partnerami projektu są Moniecki Ośrodek Kultury i Gminny Ośrodek Kultury w Trzciannem.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.

Skip to content