ZACHOWAJMY DAWNE PIEŚNI ŻAŁOBNE

Jednoczyły ludzi w bólu po stracie bliskiej osoby, pozwalały w szczególny sposób oddać mu hołd, często dawały odrobinę otuchy, że to nie koniec. Pieśni żałobne, bez których dawniej na wsi trudno było wyobrazić sobie ostatnie pożegnanie, powoli odchodzą w zapomnienie. Na szczęście są ludzie, którzy je znają, wciąż jeszcze śpiewają i potrafią przekazać.
Na warsztaty organizowane w ramach projektu „Pogrzebowe pieśni podlaskiej prababki” zapraszają liderzy zespołów ludowych z powiatu monieckiego, ludzie doświadczeni w prowadzeniu śpiewów żałobnych: Halina Waszkiewicz z Moniek („Pogodna jesień”), Irena Kobeszko z Szorc („Trzciannianki”) i Jan Szklarzewski z Guz (Kompania Męska z Kalinówki Kościelnej).
Pierwsze spotkanie już w najbliższą niedzielę. Są jeszcze wolne miejsca (nr tel.: 509 336 816, e-mail: edukacja@pmkl.pl).
Warsztaty będą się odbywać w dniach 1, 8, 16, 21, 22 sierpnia 2021 r., w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, w godzinach 10.00-16.00. Podczas ostatniego spotkania pieśni zostaną zarejestrowane.
Zwieńczeniem projektu będzie publikacja pieśni pogrzebowych z powiatu monieckiego w śpiewniku zawierającym zarówno teksty, jak i zapis nutowy, z dołączoną płytą CD.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.

Loga partnerów projektu
Skip to content