Why Choose our theme?
Set your website in 5 minutes with ready Designs!
Our Rife WP Theme is perfect for everyone who wants to build a spectacular website!
Highlighted Features
make your work easier and faster!

All Ready Designs Pro
Get unlimited access to all current and upcoming designs when using Rife Pro Theme. See them all!

Revolution Slider Pro
Responsive WordPress Slider Plugin that displays your content in a beautiful way included for free!

Premium Support Pro
Whenever you struggle with anything regarding Rife Pro, just hit us a message on our support forum.

Live Customizer
WordPress "Live Customizer" will help you see the changes made on your website in real time.

All Header Variants Pro
Vertical & Horizontal (Classic, Full Width, Menu Below, Centered) designs at your fingertips.

One Page Mode
Do you need great looking landing page? Use One-Page option and create a stunning parallax website.

Menu Effects Pro
Use one of the several cool menu effects to spice up your next commercial or personal website.

WooCommerce Support
WooCommerce is now the most popular eCommerce platform available on the WordPress.

SAFE & SEO READY
Rife is compatible with Yoast SEO plugin. Use Yoast plugin to maximize your SEO game.
Latest Posts
Only Best Stories. DIVE IN!
Warsztaty pisankarskie
Wielkanocne tradycje ożyły podczas warsztatów zdobienia pisanek, które odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Trzciannem. Wzięli w nich udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Trzciannem, którzy mieli okazję poznać historię pisanek i tradycji związanych z Wielkanocą.
Warsztaty prowadziły twórczynie ludowe z Lipska – Panie Krystyna Cieśluk i Barbara Tarasewicz, które wprowadziły uczestników w tajniki tradycyjnej techniki batikowej. Uczniowie nanosili rozgrzany wosk na jajka, a następnie barwili je na różne kolory, tworząc piękne, wielobarwne wzory. Czynność powtarzano, a po usunięciu wosku odkrywały się gotowe pisanki.
Dzięki tym warsztatom, uczniowie nie tylko nauczyli się tradycyjnej techniki zdobienia pisanek, ale także stworzyli własnoręczne ozdoby na nadchodzące Święta Wielkanocne.




Sukcesy zespołów na XI Dance Festival 4 School w Szepietowie
16 marca 2025 roku odbył się XI Dance Festival 4 School w Szepietowie. To pierwszy festiwal taneczny w tym roku, w którym zaprezentowały się zespoły taneczne działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Trzciannem. Nasze tancerki i tancerze odnieśli ogromne sukcesy, zdobywając wysokie miejsca w swoich kategoriach.




Podczas prezentacji konkursowych w swoich grupach wiekowych, zespoły osiągnęły świetne wyniki:
- I miejsce – Zespół NICE (formacja powyżej lat 13)
- I miejsce – Zespół BISS (formacja do lat 13)
- II miejsce – Zespół BISSIK (formacja do lat 11)
- III miejsce – Zespół BISS MINI (formacja do lat 7)
Dodatkowo Julia z zespołu BISSIK zdobyła II miejsce w kategorii solo do lat 9.
Zespoły, które zajęły I miejsca – NICE i BISS, będą miały zaszczyt reprezentować Gminny Ośrodek Kultury w Trzciannem na Pucharze Polski w Tańcu Nowoczesnym, który odbędzie się 30 marca 2025 roku w Markach pod Warszawą. To ogromne wyróżnienie, a także dowód na wysoką jakość pracy, jaką wykonują nasi instruktorzy i tancerze.
Serdecznie gratulujemy wszystkim młodym artystom, którzy wystąpili w festiwalu, i życzymy im dalszych sukcesów w kolejnych konkursach. Jesteśmy dumni z ich osiągnięć i trzymamy kciuki za dalszy rozwój ich tanecznej kariery! Gminny Ośrodek Kultury w Trzciannem serdecznie dziękuje wszystkim tancerzom oraz ich instruktorom za zaangażowanie, pasję i ciężką pracę. Czekamy na kolejne sukcesy i niezapomniane występy!
Informacja
Wszystkim tancerzom zespołów działających w GOK przypominamy, że 16 lutego 2025 r. (niedziela) o godz. 11.00 zaplanowany jest występ na „I Gali Organizacji Pozarządowych Gminy Trzcianne”. Odbędzie się on w Szkole Podstawowej im. Św. Franciszka w Trzciannem.
W związku z opracowywaniem nowego układu tanecznego przypominamy o konieczności uczestnictwa w próbach. Najbliższe zajęcia odbędą się w piątek 07 lutego 2025r. Wszystkim nam zależy, aby jak najlepiej zaprezentować się przed publicznością.
Ferie w GOK
GOK w Ferie zimowe zorganizował wyjazdowe zajęcia dla dzieci i młodzieży. Rozpoczęliśmy je w Cosmic Bowling na torach kręgielni. Nie obyło się bez emocji i rywalizacji, każdy chciał osiągnąć jak najlepszy wynik. Następnie udaliśmy się do Strefy Wysokich Lotów, parku sportowej rozrywki. Czekało tam na nas mnóstwo atrakcji: trampolin, strefa do akrobatyki, ścianki wspinaczkowe, hala urządzeń dmuchanych i wiele innych atrakcji. Trenerzy i animatorzy zapewnili świetną zabawę.
Zwiedziliśmy też Wystawę Główną w Epi-Centrum Nauki w Białymstoku, która obejmuje kilkanaście obszarów tematycznych z różnych dziedzin, takich jak: optyka, transport, telekomunikacja, medycyna, automatyka, robotyka, mechanika oraz wiele innych. Każdy z obszarów wyróżnia się scenografią, która nawiązuje do danej tematyki. Wyjazdy zakończyliśmy seansem filmowym „Sonic 3”. Nie omieszkaliśmy też odwiedzić restaurację McDonald’s.




Informacja
Wszystkim uczestnikom zajęć „Ferie w Gminnym Ośrodku Kultury w Trzciannem 2025” przypominamy, że :
27 stycznia (poniedziałek), wyjazd do Białegostoku o godzinie 9:00:
- Cosmic Bowling na kręgle (trzeba mieć koniecznie ze sobą buty sportowe na zmianę z białą lub żółtą podeszwą) ,
- Strefa Wysokich Lotów na zajęcia sportowe z trenerami (potrzebne skarpetki antypoślizgowe, możliwy zakup na miejscu w cenie 7 zł),
- posiłek w restauracji McDonald’s.
28 stycznia (wtorek), wyjazd do Białegostoku o godzinie 10:00:
- Epi-Centrum Nauki – zwiedzanie i odkrywania otaczającego nas świata,
- seans filmowy „Sonic 3” w kinie Helios,
- posiłek w restauracji McDonald’s.
Posiłki w restauracji McDonald’s we własnym zakresie.
„Dzień Kultury” – podsumowanie projektu
17.12.2024 r. to był wyjątkowy dzień, w którym odbyło się podsumowanie projektu „Przedszkolak z Kulturą”. Projekt był zorganizowany przez GOK w Trzciannem, a odbiorcami były dzieci z oddziałów przedszkolnych. Na podsumowanie przybyli rodzice i zaproszeni goście. Na wstępie pani dyrektor Marzanna Leszczyńska przywitała wszystkich zgromadzonych, zaś pani Katarzyna Jakubiak opowiedziała o realizacji, celach i zadaniach projektu. Następnie wyświetlono prezentację przedstawiającą skrót wszystkich projektowych działań. Bardzo miłym punktem podsumowania były występy przedszkolaków. Każda grupa zaśpiewała kolędę oraz zatańczyła taniec ludowy, którego nauczyła się podczas warsztatów tanecznych. Zorganizowano wystawę prac, które dzieci wykonały na warsztatach w ramach realizowanego projektu. Końcowym etapem było podsumowanie konkursu na ozdobę choinkową, wręczenie nagród oraz słodki poczęstunek. Projekt „Przedszkolak z kulturą” był wyjątkowym i wartościowym przedsięwzięciem edukacyjnym, a także kluczowym elementem wspierającym rozwój społeczny i kulturalny przedszkolaków.






Projekt „Przedszkolak z kulturą” finansowany jest ze środków Ministra Edukacji w ramach programu „Kto ty jesteś? – Polak mały” – kwota dotacji 20 785,00 PLN
Spotkanie z zespołem Kryniczanki
W listopadzie miesiącu święta narodowego dzieci z oddziału przedszkolnego spotkały się z zespołem ludowym „Kryniczanki”. Celem tego spotkania było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Odśpiewano hymn Polski, „Przybyli ułani pod okienko” oraz pieśń o barwach Polski. Przy akompaniamencie akordeonu zatańczono taniec chodzony „Polonez”. Panie z zespołu zaprezentowały stroje ludowe, w które były ubrane. To spotkanie dwóch pokoleń było bardzo miłym doświadczeniem. Na koniec dzieci zostały poczęstowane pysznym ciastem upieczonym przez panie z zespołu „Kryniczanki”.
Integracja z lokalnym zespołem ludowym była kolejnym etapem realizowanego projektu „Przedszkolak z kulturą”.






Projekt „Przedszkolak z kulturą” finansowany jest ze środków Ministra Edukacji w ramach programu „Kto ty jesteś? – Polak mały” – kwota dotacji 20 785,00 PLN
Tradycyjna ozdoba choinkowa – warsztaty plastyczne
14 listopada 2024 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w warsztatach plastycznych pt. „Tradycyjna ozdoba choinkowa”. Warsztaty przeprowadziły twórczynie ludowe z „Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji”. Celem spotkania było poznanie tradycyjnych metod wykonywania ozdób choinkowych z naturalnych materiałów. Rozwijanie zdolności manualnych przedszkolaków jak też pielęgnowanie tradycji związanych z przygotowaniami do świąt Bożego Narodzenia. Umiejętności zdobyte podczas warsztatów, dzieci wykorzystają tworząc ozdoby choinkowe na konkurs.






Projekt „Przedszkolak z kulturą” finansowany jest ze środków Ministra Edukacji w ramach programu „Kto ty jesteś? – Polak mały” – kwota dotacji 20 785,00 PLN
VI Konkurs Piosenki Harcerskiej
Gminny Ośrodek Kultury wraz z 1 Trzciańską Drużyną Harcerską „SADYBA” im. Św. Huberta zorganizowali VI Konkurs Piosenki Harcerskiej w dniu 16 listopada 2024 roku. Uczestnicy zaprezentowali się w następujących kategoriach:
– soliści: zuchy, harcerze
– duety: zuchy, harcerze
– gromady zuchowe, drużyny harcerskie
KLASYFIKACJA
Występy oceniało jury w składzie: Anna Tyszkiewicz, Monika Tyszkiewicz, ks. Tomasz Popławski
Drużyny harcerskie:
I miejsce – 1 Trzciańska Drużyna Harcerska „Sadyba” im. Św. Huberta
II miejsce – 16 Goniądzka Drużyna Starszoharcerska „Orsi”
III miejsce – 1 Grajewska Drużyna Harcerska „Zielona Skra”
IV miejsce – 9 Wąsoska Drużyna Harcerska „Infinity”
Gromady zuchowe:
I miejsce – Patrol Zuchowy ze Trzciannego
II miejsce – 5 Moniecka Gromada Zuchowa „Nibylandia”
Soliści harcerze:
I miejsce – Zofia Czyżewska – 1 Trzciańska Drużyna Harcerska „Sadyba” im. Św. Huberta
II miejsce – Mikołaj Kamiński – 1 Trzciańska Drużyna Harcerska „Sadyba” im. Św. Huberta
Soliści zuchy:
I miejsce – Adrianna Wałuszko – 77 Knyszyńska Drużyna Harcerska „Orbis”
II miejsce – Kornelia Wasilewska – 77 Knyszyńska Drużyna Harcerska „Orbis”
Duety harcerze:
I miejsce – Aleksandra Glejch i Zofia Jakubiak – 1 Trzciańska Drużyna Harcerska „Sadyba” im. Św. Huberta
II miejsce – Lena Greloch i Dagmara Olszańska – 16 Goniądzka Drużyna Starszoharcerska „Orsi”
Duety zuchy:
I miejsce – Kamila Łazarska i Julia Konopka – Patrol zuchowy ze Trzciannego
II miejsce – Lena Supińska i Malwina Malinowska – Patrol zuchowy ze Trzciannego
Laureatów uhonorowano dyplomami i nagrodami. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe przypinki.
Gratulujemy wszystkim występującym – CZUWAJ!




Wycieczka do „Pacowej chaty”
7 listopada grupa „Pszczółki” odwiedziła „Pacową chatę” w Krypnie, aby poznać tradycyjne metody pieczenia chleba – „Od ziarenka do bochenka”. Podczas wycieczki zgłębialiśmy dawne techniki siania, zbioru i młócenia zboża, a także samodzielne przygotowaliśmy ciasto. Każdy z nas miał okazję upiec i spróbować własnego podpłomyka. Po warsztatach bawiliśmy się na świeżym powietrzu. Na koniec wykonaliśmy laleczki z chusteczek i włóczki.
To była ciekawa i pouczająca lekcja przedstawiająca życie dawnej wsi oraz etapy powstawania chleba.






Projekt „Przedszkolak z kulturą” finansowany jest ze środków Ministra Edukacji w ramach programu „Kto ty jesteś? – Polak mały” – kwota dotacji 20 785,00 PLN
Warsztaty taneczne – „Tańce i zabawy ludowe”
29 października 2024 r. dzieci z grupy „Biedronki” i „Motylki” uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych przez GOK w Trzciannem w ramach projektu „Przedszkolak z kulturą”.
Dzieci poznały stare melodie, tańce, które kiedyś były codzienną rozrywką naszych dziadków, zapoznały się z wyglądem podlaskiego stroju ludowego.
Przedszkolaki przez udział w projekcie, poznają kulturę naszego regionu oraz mogą rozwijać swoje zainteresowania.
Warsztaty przeprowadziły panie z Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku.






Projekt „Przedszkolak z kulturą” finansowany jest ze środków Ministra Edukacji w ramach programu „Kto ty jesteś? – Polak mały” – kwota dotacji 20 785,00 PLN
Warsztaty ceramiczne – lepienie z gliny
Kolejnym etapem realizacji projektu „Kultura dla przedszkola” były warsztaty ceramiczne – „Lepienie z gliny”. Zajęcia dla dzieci prowadziła lokalna artystka – pani Dorota Czerepko.
Prowadząca zaprezentowała glinę jako materiał plastyczny oraz omówiła rożne techniki lepienia. Dzieci tworzyły proste formy z gliny, które zostały wypalone w specjalnym piecu. Podczas następnego spotkania przedszkolaki swoje prace pomalowały specjalnym szkliwem.
Warsztaty te sprawiły dzieciom wiele radości, powstały przepiękne prace, które zostaną zaprezentowane podczas „Dnia kultury”.






Projekt „Przedszkolak z kulturą” finansowany jest ze środków Ministra Edukacji w ramach programu „Kto ty jesteś? – Polak mały” – kwota dotacji 20 785,00 PLN
Wycieczka do Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku
W dniu 17 października grupa „Pszczółki” odbyła niezapomnianą podróż do Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku. Dzieci miały okazję poznać tajniki tradycyjnej kultury naszego regionu oraz przepiękną garderobę stroju podlaskiego. Z entuzjazmem uczestniczyły również w nauce trzech regionalnych tańców, co nie tylko sprawiło im wiele radości, ale także pozwoliło poczuć rytm i ducha dawnych lat.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie zachwycających wystaw, na których mogliśmy podziwiać ręcznie tkane na krośnie dywany, eleganckie torebki oraz elementy stroju kobiecego. Jednak to praca na krośnie ręcznym wzbudziła szczególne emocje – każde dziecko mogło spróbować swoich sił, przekładając czółenko z wątkiem przez osnowę, tworząc w ten sposób niewielki, ale pełen symboliki dywanik. Ten praktyczny warsztat pozwolił dzieciom, nie tylko na zdobycie nowych umiejętności, ale również głębsze zrozumienie kunsztu ludowego rzemiosła.
Pełni wrażeń i nowych doświadczeń wróciliśmy do szkoły, bogatsi o wiedzę i niezapomniane wspomnienia z tego pełnego inspiracji dnia.
Wycieczka była kolejnym etapem projektu „Przedszkolak z kulturą”.






Projekt „Przedszkolak z kulturą” finansowany jest ze środków Ministra Edukacji w ramach programu „Kto ty jesteś? – Polak mały” – kwota dotacji 20 785,00 PLN
Spotkanie z lokalnym artystą – rzeźbiarzem ptaków
W ramach projektu „Przedszkolak z kulturą” w październiku przedszkolaki miały okazję poznać tajniki pracy lokalnego rzeźbiarza, pana Tadeusza Dąbrowskiego, który specjalizuje się w rzeźbieniu ptaków. Dzieci podczas spotkania poznały narzędzia rzeźbiarskie, pracownię artysty oraz etapy powstawania rzeźby ptaka.
Pan Tadeusz omówił wygląd kilku ptaków, prezentując zgromadzone fotografie i albumy. Na koniec dzieci otrzymały drewniane figurki, które będą malowały na zajęciach plastycznych w przedszkolu.






Projekt „Przedszkolak z kulturą” finansowany jest ze środków Ministra Edukacji w ramach programu „Kto ty jesteś? – Polak mały” – kwota dotacji 20 785,00 PLN
Wycieczka do Biebrzańskiego Parku Narodowego
W ramach projektu „Przedszkolak z kulturą” dzieci z grupy „Biedronki” brały udział w wycieczce do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Odwiedziły Laskowiec, Giełczyn i „Rajski Staw” w Zajkach. Celem wycieczki było poznanie lokalnej historii, zabytków oraz obcowanie z otaczającą przyrodą. Przewodniczka Pani Renata Zalewska opowiedziała o historii i ciekawostkach przyrodniczych związanych z odwiedzanymi miejscami. W „Rajskim Stawie” przeprowadziła zajęcia przyrodnicze na temat ptaków występujących w BPN. Wycieczka zakończyła się zabawami integracyjnymi i poczęstunkiem. Pogoda dopisała, dzieci były bardzo zadowolone z wyjazdu, mogły przyrodę obserwować przez lunetę i lornetkę. W Laskowcu spotkaliśmy znanego fotografa przyrody pana Tomasza Kłosowskiego, który opowiedział nam kilka ciekawych historii związanych z pracą fotografa.






Projekt „Przedszkolak z kulturą” finansowany jest ze środków Ministra Edukacji w ramach programu „Kto ty jesteś? – Polak mały” – kwota dotacji 20 785,00 PLN
Przedszkolak z kulturą
Gminny Ośrodek Kultury w Trzciannem otrzymał dofinansowanie na realizację zadnia pn. „Przedszkolak z kulturą” w ramach programu Ministra Edukacji „Kto ty jesteś? Polak mały” na 2024r.
Projekt skierowany jest do dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej im. Św. Franciszka w Trzciannem.
Celem przystąpienia do projektu jest zachęcenie dzieci do poznania najbliższego otoczenia, bogatej tradycji regionu, wyjątkowych walorów przyrodniczych oraz rozbudzenie poczucia tożsamości lokalnej. Działania podjęte w projekcie umożliwią aktywny rozwój dzieci, a przede wszystkim zapewnią im twórcze, kreatywne rozwijanie swoich talentów i zainteresowań.
W ramach projekty odbędą się warsztaty plastyczne i taneczne, wycieczki, spotkania z twórcami, konkurs plastyczny.
Partnerem projektu jest Szkoła Podstawowa im. Św. Franciszka w Trzciannem.


Projekt „Przedszkolak z kulturą” finansowany jest ze środków Ministra Edukacji w ramach programu „Kto ty jesteś? – Polak mały” – kwota dotacji 20 785,00 PLN
XIX Mistrzostwa Świata w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody „Biebrzańskie Sianokosy”
W sobotę 14 września br. na terenie naszej Gminy w okolicach miejscowości Zajki odbyły się kolejny raz Mistrzostwa Świata w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody „Biebrzańskie Sianokosy”. Gmina Trzcianne była współorganizatorem wydarzenia. Podczas konkursu zawodnicy mieli do skoszenia pas turzycowiska o długości 50 m, a sędziowie oceniali dokładność. Swoich sił w koszeniu próbowali zaproszeni goście w konkurencji „O Wójtową Osełkę i Koszyk Wójtowej”. Wydarzeniu towarzyszyły stoiska edukacyjne i rękodzielnicze w tym nasze z pracami twórców ludowych z naszej gminy. Informacja o klasyfikacji w poszczególnych konkurencjach dostępna jest na stronie Biebrzańskiego Parku Narodowego.
VII Gminno – Parafialny Piknik Rodzinny w Laskowcu
8 września przy Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Laskowcu odbył się VII Piknik Gminno – Parafialny. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Mszą św. w miejscowym kościele. Następnie Wójt Gminy Trzcianne Ewa Piekutowska wspólnie z ks. Proboszczem Piotrem Zimnochem powitali zgromadzonych. Razem wręczyli statuetki, dyplomy i nagrody uczestnikom VII Zawodów Wędkarskich o Puchar Wójta Gminy Trzcianne, które towarzyszyły imprezie. Najmłodsi mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych specjalnych dla nich. Oprawę muzyczną wydarzenia przygotował zespół ludowy „Wodniczka” z Szorc.
Wyjeżdżamy w wakacje 2024
Wakacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży organizowane przez GOK w ramach akcji „Wyjeżdżamy w wakacje” rozpoczęliśmy wyjazdem do Parku Rozrywki FastPark w Fastach, gdzie czekało na nas mnóstwo atrakcji. W centrum rozrywki znajdują się ciekawe trasy o różnym poziomie trudności i skomplikowane przejścia. Atrakcje w postaci kolorowych dmuchańców, karuzel, zjeżdżalni, huśtawek i małpiego gaju zachęcają do aktywności, sprawiając wszystkim przy tym ogromną frajdę. W parku rozrywki nie brakuje także strefy nauki, która została zaprojektowana z myślą o najmłodszych.
Odbyliśmy podróż w czasie 1000 lat wstecz w Parku Kulturowym Korycin – Milewszczyzna. To pomnik historii, tradycji i dziedzictwa kulturowego naszych przodków, a jego historia sięga aż X wieku. Miejsce autentyczne i unikatowe w skali kraju. Park bazuje na trzech zabytkach: pozostałościach wczesnośredniowiecznego grodziska, folwarku oraz wiatraku.
Wyjazdy zakończyliśmy seansem kinowym „Łowcy przygód”. Film podobał się wszystkim. Nie omieszkaliśmy też odwiedzić restaurację McDonald’s. Stwierdziliśmy, że za rok również wybierzemy się wspólnie w inne fajne miejsca.
Informacja
Program zajęć „Wyjeżdżamy w wakacje 2024”:
- 27 sierpnia wyjazd godzina 9:00 – do Parku Rozrywki FastPark i restauracji McDonald’s.
- 28 sierpnia wyjazd godzina 9:00 – do Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna, kina Helios na seans filmowy „Łowcy przygód” w Galerii Jurowieckiej w Białymstoku i restauracji McDonald’s .
Posiłki w restauracji McDonald’s każda osoba we własnym zakresie.
Chętni do skorzystania z trasy wysokiej w Parku Linowym obowiązkowo muszą mieć rękawiczki ochronne (bawełniane).
Biebrzańskie Sianokosy

Biebrzański Park Narodowy w dniu 14 września 2024 r. zaprasza na XIX Mistrzostwa Świata w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody „Biebrzańskie Sianokosy”.
Zawody odbędą się przy wieży widokowej OTOP, w okolicach miejscowości Zajki (gmina Trzcianne, województwo podlaskie).
Początek zawodów – godz.10.00. Rejestracja zawodników od godz. 8.30.
Celem zawodów jest promocja tradycyjnego, przyjaznego przyrodzie sposobu koszenia bagiennych łąk oraz popularyzowanie idei czynnej ochrony przyrody. Taki sposób użytkowania łąk utrzymuje bogactwo przyrodnicze mokradłowych obszarów Europy – ręczne koszenie podmokłych terenów sprzyja występowaniu rzadkich gatunków zwierząt i roślin.
XXIV Dni Trzciannego
14 lipca odbyły się XXIV Dni Trzciannego. Obchody rozpoczęły się Mszą Św. w kościele parafialnym w Trzciannem w intencji wszystkich mieszkańców gminy. Zaproszeni goście i mieszkańcy naszej Gminy przybyli o godz. 14.00 na plac przy Szkole Podstawowej w Trzciannem. Po otwarciu imprezy wszystkich przywitała Pani Ewa Piekutowska Wójt Gminy Trzcianne. Następnie wraz z Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Mońkach bryg. Andrzejem Łęczyckim uhonorowali Amelię i Wiktorię z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Trzciannem. Dziewczyny ugasiły rodzący się pożar wianków na jednym z pomników na cmentarzu. W ten sposób zapobiegły rozprzestrzenienia się ognia.
Puchar Wójta Gminy Trzcianne w rozegranym XIV Turniej Piłkarskim zdobyła drużyna z Niewiarowa. Drugie i trzecie miejsce zajęły drużyny z Krynic. Wyłoniono króla strzelców, najlepszego bramkarza oraz najlepszego zawodnika turnieju. Na scenie zaprezentowały się zespoły taneczne: BISS MINI, BISSIK, BISS i NICE działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Trzciannem oraz zespoły ludowe Kryniczanki, Trzciannianki, Wodniczka, Tęcza. Na scenie zatańczyła również miniformacja „Atomówki” w składzie Julia, Wiktoria i Laura z układem do którego samodzielnie opracowały choreografię. Następnie wystąpiły zespoły: Drefix, Orlando, Lorimar, Kabaret Let’s Duet, Never, Dance Boy. Gwiazdą wieczory był zespół Dejw. Obchody Dni Trzciannego zakończyły się dyskoteką pod gwiazdami z DJ Marcinem Urbanowskim.
Nowe Horyzonty Hip-Hopu – Brańsk 2024
16 czerwca już po raz trzeci w tym roku na konkursowej scenie zaprezentowały się nasze zespoły taneczne. Wzięły udział w Festiwalu „Nowe Horyzonty HIP – HOPu” w Brańsku.
Ponownie udało się nam stanąć na podium:
- I miejsce – Mini Formacja „Atomówki” w składzie: Julia, Wiktoria, Laura i Błażej
- II miejsce – zespół BISS
- III miejsce – zespół BISSIK
- III miejsce – zespół BISS MINI
- III miejsce – zespól NICE
W prezentacjach solo II miejsce zajęła Julia z zespołu BISS MINI (w kategorii do lat 7).
Wszystkim tancerzom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Piknik Rodzinny w Szkole w Trzciannem
4 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Św Franciszka w Trzciannem odbył się Piknik Rodzinny, którego organizację wsparł GOK. Swoje układy taneczne zaprezentowały nasze zespoły Biss i Nice (więcej na stronie Szkoły).












XI Podlaski Festiwal Tańca Nowoczesnego w Bielsku Podlaskim
XI Podlaski Festiwal Tańca Nowoczesnego to druga impreza w tym roku w której zaprezentowały się nasze zespoły taneczne. W dniu 14 kwietnia w Bielsku Podlaskim na scenie rywalizowały zespoły z całego województwa.
Również tym razem udało nam się zająć miejsca na podium:
- I miejsce – zespól BISS
- II miejsce – zespół BISS MINI
- II miejsce – zespół NICE
- III miejsce – zespół BISSIK
Startujące solistki Julia, Lena i Kamila zdobyły wyróżnienia.
X Dance Festival 4 School w Szepietowie
17 marca 2024 roku zespoły taneczne działające przy GOK zaprezentowały się na X Dance Festival 4 School w Szepietowie.
W prezentacjach konkursowych w swoich kategoriach zajęły następujące miejsca:
- I miejsce – zespól NICE – formacja (do lat 13)
- II miejsce – zespół BISSIK – formacja (do lat 9)
- II miejsce – zespół BISS – formacja (do lat 11)
- III miejsce – zespół BISS MINI – formacja (do lat 7)
W prezentacjach solo I miejsce zajęła Lena z zespołu BISSIK (w kategorii do lat 9).
Wszystkim młodym tancerzom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Warsztaty Wielkanocne
Malowanie pisanek to nieodłączny element polskiej tradycji wielkanocnej. GOK w Trzciannem 06 marca zorganizował warsztaty pisankarskie, które poprowadziły twórczynie ludowe z Lipska. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. św. Franciszka w Trzciannem uczyli się zdobienia pisanek techniką batikową. Wzory nanoszone są na skorupkę rozgrzanym woskiem za pomocą patyczka ze szpilką. Po zastygnięciu wosku jajka barwi się na różne kolory. Tak wykonane pisanki są tradycyjną ozdobą koszyków ze święconką oraz wielkanocnych stołów.
Bal Zuchowy
„Raz na cztery lata zuch się staje pępkiem świata”. To właśnie 29 lutego, czyli raz na cztery lata w kalendarzu harcerskim przypada wspaniałe i wyjątkowe święto – Imieniny Zucha. Z tej okazji 02 marca 1 TDH „Sadyba” zorganizowała Bal Zuchowy dla zuchów z całego Hufca Biebrzańskiego. Impreza odbyła się w GOK w Trzciannem.

















Informacja dla zespołów tanecznych
Przypominamy uczestnikom zajęć tanecznych, że w tym sezonie wyjeżdżamy na festiwale:
- 17.03.2024r. (niedziela) – X Dance Festiwal 4 School w Szepietowie
- 14.04.2024r. (niedziela) – XI Podlaski Festiwal Tańca Nowoczesnego w Bielsku Podlaskim
- 16.06.2024r. (niedziela) – Nowe Horyzonty Hip Hopu w Zambrowie
Prosimy o systematyczny udział w zajęciach.
Ferie w GOK – galeria
Ferie zimowe w GOK rozpoczęliśmy warsztatami tanecznymi. Na scenie iluzjonista Tomasz Sadowski zaprezentował sztukę iluzji i zaprosił uczestników do wspólnego czarowania.
Instruktorki ze studia Animacje-Fascynacje z Białegostoku na twórczych warsztatach wspólnie z dziećmi tworzyli czekolady. Od formowania i dekorowania po pakowanie. Każde dziecko wykonało własną tabliczkę. Po warsztatach animatorzy wprowadzili wszystkich w świat zabawy. Było aktywnie, wesoło i radośnie.
Przyjechało do nas kino sferyczne. W nadmuchiwanej kopule dzieci leżąc na piankowych matach obejrzały seanse zapewniające niezapomniane wrażenie.
Wybraliśmy się do Opery i Filharmonii Podlaskiej na spektakl „Adonis ma gościa”. Była to muzyczna bajka o spotkaniu dwóch odmiennych osobowości: papugi Adonisa i wrony Węgla. Bajka na długo zapadła w pamięć, zabierając w piękną przygodę każdego.
Po spektaklu udaliśmy się do Strefy Wysokich Lotów, gdzie czekało mnóstwo atrakcji – trampolin, stref sportowych, atrakcji dmuchanych, zjeżdżalni, zabaw interaktywnych. Trenerzy i animatorzy zapewnili świetną zabawę.
Wycieczkę zakończyliśmy w restauracji Mc’Donald’s.
WIGILIA DLA OSÓB SAMOTNYCH W GMINIE TRZCIANNE
W dniu 18.12.2023r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Trzciannem odbyła się Wigilia osób samotnych, w podeszłym wieku oraz tych wszystkich , które czuły potrzebę uczestniczenia w spotkaniu opłatkowym. Przebiegało ono w przyjaznej, ciepłej atmosferze przy śpiewie kolęd , dzieleniu się opłatkiem i przekazywaniu życzeń na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia oraz Nowy 2024 Rok.
Wójt Gminy Trzcianne, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Trzciannem oraz Gminny Ośrodek Kultury w Trzciannem pragną przekazać podziękowania Kołu Gospodyń Kryniczanki za przygotowanie potraw wigilijnych oraz Księdzu Proboszczowi Parafii w Trzciannem za udział w spotkaniu.
Jarmark Bożonarodzeniowy
Starostwo Powiatowe w Mońkach zaprasza wszystkich chętnych wystawców do współpracy przy tworzeniu Jarmarku Bożonarodzeniowego w dn. 17 grudnia 2023 r. od godz. 13.00 w Mońkach:
- firmy oferujące artykuły świąteczne,
- firmy oferujące wyroby spożywcze,
- instytucje, które chciałyby zaprezentować swoją ofertę.
Prosimy o kontakt z pracownikami Wydziału Organizacyjnego i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Mońkach pod nr telefonu 85 727 88 11.
KONKURS NA WOLONTARIUSZA I KOORDYNATORA WOLONTARIATU W ROKU 2023
Więcej szczegółów na stronie organizatora Fundacji OKNO NA WSCHÓD
Wystawa prac Grażyny Ciborowskiej
Autorka prac Pani Grażyna Ciborowska mieszka w Starych Bajkach. Jest emerytowaną nauczycielką. Jak sama mówi od zawsze lubiła malować i rysować, a po przejściu na emeryturę każdą wolą chwilę poświęca na tworzenie. Pierwsze prace malowane były na szkle, potem przyszła kolej na kredki i ołówek. Obecnie maluje farbami akrylowymi i olejnymi. Jest laureatką Powiatowych Przeglądów Amatorskiej Twórczości Plastycznej, a swoje prace prezentowała między innymi na Targach 100 Pomysłów dla Biebrzy i Biebrzańskich Sianokosach.
Biebrzańskie Sianokosy 2023
W sobotę 9 września br. na terenie naszej Gminy w okolicach miejscowości Zajki odbyły się XVIII Mistrzostwa Świata w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody „Biebrzańskie Sianokosy”. Gmina Trzcianne była Partnerem wydarzenia. Profesjonalni kosiarze mieli do wykoszenia 50 metrów podmokłej łąki. Zaproszeni goście zmierzyli się w konkurencji „O Wójtową Osełkę” i „O Koszyk Wójtowej”.
Przygotowaliśmy stoisko na którym zaprezentowano prace twórców ludowych z naszej gminy i wydawnictwa o niej. Na scenie wśród zespołów wystąpili również nasi przedstawiciele „Wodniczka” i „Tęcza”.
Informacja o klasyfikacji w poszczególnych konkurencjach dostępna jest na stronie Biebrzańskiego Parku Narodowego.
VI Piknik Gminno-Parafialny w Laskowcu
W dniu 3 września przy Kościele w Laskowcu odbył się VI Piknik Gminno – Parafialny. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Św. w miejscowym kościele. Następnie Wójt Gminy Trzcianne Marek Krzysztof Szydłowski wspólnie z ks. Proboszczem Piotrem Zimnochem powitali zgromadzonych. Razem wręczyli statuetki, dyplomy i nagrody uczestnikom VI Zawodów Wędkarskich o Puchar Wójta Gminy Trzcianne, które towarzyszyły imprezie. Wszystkim czas umilił występ zespołu „Kryniczanki” z Krynicy.
Gościem honorowym był Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski. Najmłodsi korzystali z mnóstwa atrakcji: urządzenia dmuchane, wata, popcorn, malowanie twarzy, skręcanie balonów. Wszystkich do zabawy zachęcali animatorzy. Na każdego czekał ciepły poczęstunek oraz pączki i kawa na deser. Dziękujemy za fajną atmosferę i wspólną zabawę.
Wyjeżdżamy w wakacje
Wakacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży organizowane przez GOK w ramach akcji „Wyjeżdżamy w wakacje” rozpoczęliśmy wyjazdem do Parku Rozrywki „Morza Lądy Oceany” w Dorożkach. Na miejscu czekało na nas mnóstwa atrakcji: baseny, dmuchańce, eazyrollery, autka elektryczne, quady elektryczne, łódki, zjeżdżalnia SNOW, olbrzymie kule zorb, tyrolka, muzeum “Morza”, złote rybki, chatka RYBAKA, strefa ARKTYCZNĄ, zwierzęta morskie, zwierzęta lądowe, statek i kuter rybacki, kule wodne, walce wodne, hamaki. Zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy pożegnaliśmy to miejsce. Odwiedziliśmy też Lastag 2.0 – Centrum rozrywki i sportu w Białymstoku. Paintball laserowy, ścianki wspinaczkowe, reflex room czy laserowy labirynt. Trzeba przyznać, że można poczuć się jak w prawdziwej grze komputerowej lub filmie sci-fi. Z wielką chęcią poszliśmy do kina na seans „Mavka i strażnicy lasu”. Film podobał się wszystkim. Nie omieszkaliśmy też na zakończenie naszych wyjazdów odwiedzić restaurację McDonald’s. Stwierdziliśmy, że jeszcze nie raz wybierzemy się wspólnie w inne fajne miejsca.
Informacja
Uwaga! Uczestnicy wyjazdów w dniu 24 i 25 sierpnia 2023 roku.
Przypominamy wszystkim uczestnikom akcji „Wyjeżdżamy w wakacje”:
- 24 sierpnia wyjeżdżamy o godz. 9:30. do Parku Rozrywki „Morza Lądy Oceany” w Dorożkach. Prosimy o zabranie ze sobą ręcznika i ubrań na zmianę, ponieważ będziemy korzystać z atrakcji wodnych. Przypominamy o zabraniu ze sobą wody do picia. Odwiedzimy również restaurację McDonald’s.
- 25 sierpnia wyjeżdżamy o godzinie 8:45 do Lastagu 2.0 – Centrum rozrywki i sportu w Białymstoku, i do kina na film animowany „Mavka i strażnicy lasu”. Nie zapomnimy odwiedzić restaurację McDonald’s.
Niestety jeszcze nie wszyscy dostarczyli zgody na wyjazd i na korzystanie z atrakcji w LASTAGU. Prosimy to jak najszybciej zrobić. Osoby które nie dostarczą zgód nie będą mogły pojechać.
XXIII Dni Trzciannego – GALERIA
09 lipca odbyły się XXIII Dni Trzciannego. Obchody rozpoczęły się Mszą Św. w kościele parafialnym w Trzciannem w intencji wszystkich mieszkańców gminy. Zaproszeni goście i mieszkańcy naszej Gminy przybyli o godz. 14.00 na plac przy Szkole Podstawowej w Trzciannem. Wszystkich przywitał i otworzył imprezę Wójt Gminy Trzcianne Marek Krzysztof Szydłowski. Następnie wręczone zostały grawertony rolnikom w uznaniu za ich pracę i osiągnięcia w rozwoju gospodarstwa. Złożono również podziękowania dwóm byłym strażakom z OSP Trzcianne. Wyróżniono za długoletnią pracę na rzecz lokalnej społeczności byłych sołtysów z Milewa i Nowej Wsi. Za zaangażowanie i wkład wniesiony w rozwój kultury ludowej nagrodzono kierownika zespołu Trzciannianki. Uhonorowano także dwóch byłych Wiceprzewodniczących Rady Gminy Trzcianne.
Puchar Wójta Gminy Trzcianne w rozegranym XIII Turniej Piłkarskim zdobyła drużyna z Niewiarowa. Drugie miejsce zajęła drużyna Trzcianne, trzecie Chojnowo, a czwarte drużyna „Krynicaki i Szorcaki”. Tytuł króla strzelców zdobył Dawid z drużyny Niewiarowo. Najlepszym bramkarzem okazał się Piotr z drużyny Niewiarowo, a najlepszym zawodnikiem turnieju został Kamil z drużyny „Krynicaki i Szorcaki”.
Na scenie zaprezentowały się zespoły taneczne: BISSIK, BISS i NICE działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Trzciannem oraz zespoły ludowe Kryniczanki, Trzciannianki, Wodniczka, Tęcza. Następnie scena należała do zespołów: Orlando, Drefix, Fajzer, Ricardo, Kreha. Wszystkich w świat iluzji zabrał Rafał Ogonowski. W wieczornym bloku gwiazd Disco Polo zaprezentowali się Mr. Adi, Wolter oraz 4Ever. Obchody Dni Trzciannego zakończyły się dyskoteką pod gwiazdami z DJ Mateuszem Babińskim.
IX DANCE FESTIVAL 4 SCHOOL w Szepietowie
Zespoły taneczne działające przy GOK uczestniczyły w IX Dance Festival 4 School w Szepietowie.
W prezentacjach konkursowych formacje w swoich kategoriach zajęły następujące miejsca:
- I miejsce – zespół BISSIK
- II miejsce – zespół BISS
- II miejsce – zespół NICE
Również w prezentacjach solo i duety poszczególni tancerze w swoich kategoriach zajęli następujące miejsca:
- I miejsce – Gabriela Olszewska i Wiktoria Łukowska ( zespół BISS)
- I miejsce – Julia Gołębiewska i Wiktoria Pisanko (zespół BISS)
- I miejsce – Aleksandra Wojno (zespół NICE)
- I miejsce – Laura Kulesza i Maja Tyszkiewicz (NICE)
- III miejsce – Aurelia Piasecka i Izabela Bartnikiewicz (zespół BISSIK)
- III miejsce – Laura Tyszkiewicz (zespół BISS)
- III miejsce – Aurelia Piasecka i Wiktoria Łukowska (zespół BISS)
Wszystkim młodym tancerzom oraz instruktorowi Panu Krzysztofowi Twarowskiemu serdecznie gratulujemy sukcesów.
Informacja
Przypominamy wszystkim wyjeżdżającym na IX DANCE FESTIVAL 4 SCHOOL w Szepietowie, że autokar podstawiony będzie o godz. 9:30.
Zdobnictwo Obrzędowe Cyklu Wiosennego i Świąt Wielkanocnych
Moniecki Ośrodek Kultury oraz Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w XXVII Wojewódzkim Przeglądzie pn. „Zdobnictwo Obrzędowe Cyklu Wiosennego i Świąt Wielkanocnych”. Prace konkursowe wraz z kartą zgłoszenia należy dostarczyć w terminie nieprzekraczającym: 23 marca 2023 r. na adres: Moniecki Ośrodek Kultury, ul. Białostocka 25, 19- 100 Mońki.
Więcej informacji można znaleźć na www.kulturmonki.pl
Konkurs Piosenki Harcerskiej im. Roberta Baden-Powella z okazji Dnia Myśli Braterskiej
Gminny Ośrodek Kultury wraz z 1 Trzciańską Drużyną Harcerską „SADYBA” im. Św. Huberta zorganizowali Konkurs Piosenki Harcerskiej im. Roberta Baden-Powella z okazji Dnia Myśli Braterskiej w dniu 25 lutego 2023 roku. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: drużyny harcerskie oraz soliści. Występy oceniało jury w składzie: Maria Nagnajewicz, ks. Tomasz Popławski, hm. Elwira Wierzbicka.
KLASYFIKACJA
Drużyny harcerskie:
I miejsce – 2 Grajewska Drużyna Harcerska „Zielona Skra”
II miejsce – 10 Goniądzka Drużyna Harcerska „Niedźwiedzie na tropie”
III miejsce – 8 Drużyna Harcerska „Białe Kruki” im. Aleksego Dawidowskiego w Mońkach
Wyróżnienie – 1 Trzciańska Drużyna Harcerska „Sadyba” im. Św. Huberta i 64 Moniecka Drużyna Starszoharcerska „Horyzont”
Na scenie zaprezentowały się również:
30 Drużyna Harcerska „Zawsze i wszędzie” z Radziłowa,
26 Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Złote serce” z Kalinówki Kościelnej,
Próbna Drużyna Harcerska z Wierzbowa.
Soliści:
I miejsce – Julia Kamińska – 21 Goniądzka Drużyna Wędrownicza „Ursus”
II miejsce – Paulina Policha – 4 Rajgrodzka Drużyna Harcerska „Ora et labora” im. bł. ks. phm. S. W. Frelichowskiego
III miejsce – Urszula Bartoszewicz – 4 Rajgrodzka Drużyna Harcerska „Ora et labora” im. bł. ks. phm. S. W. Frelichowskiego.
Na scenie zaprezentowali się również:
Mikołaj Kamiński – 1 Trzciańska Drużyna Harcerska „Sadyba”,
Julia Gutowska – 4 Rajgrodzka Drużyna Harcerska „Ora et labora” im. bł. ks. phm. S. W. Frelichowskiego,
Oliwia Chodko – 77 Knyszyńska Drużyna Harcerska “Orbis” im. płk. Witolda Pileckiego
W konkursie uczestniczyło około 150 osób.
Laureatów uhonorowano dyplomami i nagrodami. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe przypinki.
Gratulujemy wszystkim występującym!
Po konkursie udaliśmy się na ognisko, przy którym nie zabrakło podziękowań, odznaczeń i łez wzruszenia.
Ferie w GOK
Ferie zimowe w GOK rozpoczęliśmy z edukatorem Biebrzańskiego Parku Narodowego Panem Piotrem Tałałajem. Zajęcia dotyczyły Światowego Dnia Mokradeł. Uczestnicy zapoznali się z pożytecznymi funkcjami bagien jakie pełnią one dla przyrody i gospodarki człowieka. Dowiedzieli się, że mieszkają przy największych w Europie Środkowej mokradłach biebrzańskich. Każdy z uczestników mógł samodzielnie wyciąć i oprawić w formie przypinki pamiątkowy obrazek rośliny lub zwierzęcia z doliny Biebrzy.
Odwiedzili nas policjanci z Komendy Powiatowe Policji w Mońkach, którzy przeprowadzili pokaz udzielania pierwszej pomocy i przekazali jak zachowywać się w lesie.
Na scenie zaprezentowali się aktorzy z Teatru „Maska” z Krakowa ze spektaklem „Kto w bibliotece gości ten kradnie mądrości”. Po występie wszyscy bawiliśmy się z aktorami.
Podczas pierwszego wyjazdu do Białegostoku rozegraliśmy mini turniej w kręgielni Cosmic Bowling. Po kręglach udaliśmy się do kina na film animowany „Mumie”.
Kolejny dzień zaczęliśmy zajęciami w Strefie Wysokich Lotów, gdzie czekało na nas moc atrakcji takich jak: trampoliny, zjeżdżalnie, dmuchańce, baseny z gąbkami, ścianki wspinaczkowe i wiele innych.
Ferie w GOK zakończyły się warsztatami w Muzeum Wojska Polskiego z motywem przewodnim „Styczniowy zryw”, czyli wydarzenia wiązane z Powstaniem Styczniowym.
Informacja – Ferie w GOK
Informujemy że, zakończyły się zapisy chętnych na zajęcia w ramach akcji Ferie w GOK.
Przypominamy rodzicom, którzy nie dostarczyli zgód i oświadczenia do Strefy Wysokich Lotów, że te dzieci nie będą mogły uczestniczyć w zajęciach.
Program zajęć:
31.01.2023r. godz. 10:30 – wtorek:
- „Bogactwo przyrodnicze Biebrzańskiego Parku Narodowego” prezentacja przygotowana przez edukatora Parku Pana Piotra Tałałaja
- Spotkanie z Policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Mońkach
- godz. 12.00 – 12.45 – Spektakl teatralny „Kto w bibliotece gości ten kradnie mądrości” w wykonaniu aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa
- Animacje z aktorami „Madagaskar”
01.02.2023r. godz. 10:30 – środa:
- wyjazd do Białegostoku
- gra w kręgle w Cosmic Bowling (koniecznie trzeba wziąć ze sobą buty sportowe na zmianę)
- „Mumie” – film animowany
- posiłek w McDonald’s
02.02.2023r. godz. 9:30 – czwartek:
- wyjazd do Białegostoku
- zajęcia sportowe w Strefie Wysokich Lotów (koniecznie trzeba wziąć ze sobą strój sportowy i skarpetki antypoślizgowe, jeżeli ktoś nie ma trzeba będzie dokupić na miejscu)
- Warsztaty tematyczne w Muzeum Wojska Polskiego
- posiłek w McDonald’s
Złoty środek – konkurs fotograficzny
4. edycja internetowego konkursu fotograficznego dla amatorów z woj. podlaskiego.
Na prace czekamy do 5 marca 2023 r.
Konkurs dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu
PODZIĘKUJ WOLONTARIUSZOWI!
DOCEŃ KOORDYNATORA WOLONTARIATU!
Białostockie Centrum Wolontariatu działające przy Fundacji OKNO NA WSCHÓD zaprasza do udziału w konkursach „Wolontariusz Roku” i „Koordynator Roku”.
Celem konkursów jest docenienie wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu, szerzenie idei wolontariatu, wartościowych postaw społecznych oraz ukazanie różnorodności wolontariatu i odpowiedzialności, jaka się wiąże w związku z podejmowaniem pracy wolontarystycznej.
W konkursach mogą wziąć udział wolontariusze i koordynatorzy działających na terenie miasta Białystok, powiatu białostockiego, hajnowskiego, sokólskiego, monieckiego.
Warunkiem udziału jest wypełnienie odpowiednich formularzy zgłoszeniowych do dnia 30.11.2022r.
– Wolontariusz Roku: https://forms.office.com/r/RJHSFdJxZa
– Koordynator Roku: https://forms.office.com/r/xujgEbnkP5
Więcej informacji i Regulaminy konkursów dostępne są na stronie internetowej: https://onw.org.pl/
Wykaz zajęć
Ruszyliśmy ze stałymi zajęciami. Tygodniowy rozkład prezentuje się następująco:
Poniedziałek:
Zajęcia nauki gry na instrumentach muzycznych
Wtorek
Zajęcia taneczne zespół BISSIK
Zajęcia taneczne zespół BISS
Zajęcia taneczne zespół NICE
Środa
Zajęcia nauki gry na instrumentach muzycznych
Piątek
Język angielski
Sobota
Koło fotograficzne
Jeśli chcesz możesz dołączyć do nas.
Zapraszamy.
Informacja o wyjazdach
Wszystkich członków zespołów tanecznych biorących udział w wyjazdach w dniach 25 i 26 sierpnia informujemy:
– pierwszy dzień wyjazd godzina 9:15 – Muzeum Mleka w Grajewie, Park trampolin i sala zabaw HOP w Ełku;
– drugi dzień wyjazd godzina 9:15 – Jurajski Park Dinozaurów oraz Farma Grzybów i Owadów w Wasilkowie, seans filmowy „Minionki: Wejście Gru” w kinie Helios w Galerii Jurowieckiej w Białymstoku
XXII Dni Trzciannego – fotorelacja
17 lipca odbyły się XXII Dni Trzciannego. Obchody rozpoczęły się Mszą Św. w kościele parafialnym w Trzciannem w intencji wszystkich mieszkańców gminy. Zaproszeni goście i mieszkańcy naszej Gminy przybyli o godz. 14.00 na plac przy Szkole Podstawowej w Trzciannem. Wszystkich przywitał i otworzył imprezę Wójt Gminy Trzcianne Marek Krzysztof Szydłowski. Następnie wręczone zostały grawertony młodym rolnikom w uznaniu za ich pracę i osiągnięcia w rozwoju gospodarstwa. Złożono również podziękowania strażakom z OSP Wyszowate. Wyróżniono za długoletnie pełnienie funkcji byłego sołtysa Boguszewa. Za wieloletnią pracę i wkład wniesiony w rozwój kultury ludowej nagrodzono kierownika zespołu Tęcza, a za rozwój przedsiębiorczości właścicieli sklepu budowalnego.
Puchar Wójta Gminy Trzcianne w rozegranym XII Turniej Piłkarskim zdobyła drużyna Trzcianne. Drugie miejsce zajęła drużyna Niewiarowo, a trzecie Krynica. Tytuł króla strzelców zdobył Artur z drużyny Trzcianne. Najlepszym bramkarzem okazał się Kamil z drużyny Trzcianne, a zawodnikiem Mateusz z drużyny Niewiarowo.
Na scenie zaprezentowały się zespoły taneczne: BISSIK, BISS i NICE działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Trzciannem oraz zespoły ludowe: Tęcza, Trzciannianki, Wodniczka, Kryniczanki, oraz goście zespół Wrzosy z Monieckiego Ośrodka Kultury z Moniek. Następnie scena należała do zespołów: Densi, The Trouble Dudes, Shine, Maestro Chives skrzypek Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Wszystkich w świat iluzji zabrał iluzjonista Rafał Kotlewski. Gwiazdą wieczoru był zespół Bayera. Obchody Dni Trzciannego zakończyły się zabawą taneczną pod gwiazdami z zespołami Alfa Boys i Forti.
XXII Dni Trzciannego 2022
Wójt Gminy Trzcianne wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Trzciannem
zapraszają wszystkich 17 lipca na XXII Dni Trzciannego.
Na scenie wystąpią:
Grupy taneczne z GOK Trzcianne, zespoły ludowe, Iluzjonista Rafał Kotlewski,
Zespoły: Densi, The Trouble Dudes, Mateusz Kurkowski Live Saxophone, Shine, Bayera, Alfa Boys, Forti.
Gwiazda wieczoru Bayera.
Imprezę poprowadzi Adam Neczyperowicz.
Imprezie towarzyszyć będzie XII Turniej Piłkarski o Puchar Wójta Gminy Trzcianne.
Impreza jest bezalkoholowa, wstęp wolny.
Więcej informacji wkrótce.
Informacja – wyjazd na Festiwal Tańca w Starym Dworze
Przypominamy wszystkim wyjeżdżającym na XI Dance Project Festiwal w Starym Dworze, że autokar podstawiony będzie o godz. 12.00. Osoby które nie dostarczyły zgody na wyjazd, muszą to zrobić przed wejściem do autobusu (nikt nie pojedzie bez zgody).
Jednocześnie informuję, że zajęcia planowane na piątek 17 czerwca nie odbędą się. Zostały odpracowane 10 czerwca.
Kolejne sukcesy naszych tancerzy
15 maja nasze zespoły taneczne wzięły udział w IX Podlaskim Festiwalu Tańca Nowoczesnego w Łapach. Był to nasz drugi turniej w tym roku i znów udało nam się przywieść kolejne medale.
Zespoły zajęły w swoich kategoriach:
- II miejsce – zespół NICE
- II miejsce – zespół BISSIK
- III miejsce – zespół BISS
Zostały też nagrodzone występy solistów i duetów. Jury przyznało:
- I miejsce – Izabela i Julia Urbanowicz (zespół NICE)
- II miejsce – Aurelia Piasecka i Wiktoria Łukowska (zespół BISSIK)
- wyróżnienie – Laura Tyszkiewicz (zespół BISS)
- wyróżnienie – Julia Gołębiewska (zespół BISS)
- wyróżnienie – Julia Gołębiewska i Wiktoria Pisanko (zespół BISS)
- wyróżnienie – Aleksandra Wojno (zespół NICE)
- wyróżnienie – Zofia Jakubiak (zespół NICE)
Wszystkim tancerzom oraz instruktorowi Panu Krzysztofowi Twarowskiemu serdecznie gratulujemy kolejnych sukcesów i czekamy na więcej.

Wyjazd na Festiwal Tańca
Przypominamy członkom zespołów tanecznych, że 15 maja o godzinie 10:45 wyjeżdżamy na IX Podlaski Festiwal Tańca Nowoczesnego w Łapach.
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
W dniu 09 maja Gminny Ośrodek Kultury włączył się w obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych organizowanych wspólnie ze Szkołą Podstawową im Św. Franciszka w Trzciannem. Szczegóły na stronie Szkoły.
Ilustracja do wybranego utworu Marii Konopnickiej – przedłużenie terminu
Informujemy, że termin nadsyłania prac na konkurs „Ilustracja do wybranego utworu Marii Konopnickiej” został przedłużony do dnia 10 maja 2022r.
Sukces naszych zespołów na festiwalu tanecznym w Szepietowie
Wszystkim młodym tancerzom oraz instruktorowi Panu Krzysztofowi Twarowskiemu serdecznie gratulujemy sukcesów na VIII Dance Festival 4 School, który odbył się 03 kwietni 2022r. w Szepietowie.
Zespoły zajęły w swoich kategoriach:
- I miejsce – zespół NICE
- II miejsce – zespół BISS
- III miejsce – zespół BISSIK
Zostały też nagrodzone występy solistów i duetów. Jury przyznało:
- I miejsce – Aurelia Piasecka (zespół BISSIK)
- I miejsce – Zofia Jakubiak (zespół NICE)
- I miejsce – Izabela Urbanowicz i Maja Tyszkiewicz (zespół NICE)
- II miejsce – Julia Gołębiewska i Wiktoria Pisanko (zespół BISS)
- II miejsce – Julia Turska i Julia Puchalska (zespół NICE)

Warsztaty pisankarskie

Dnia 16 marca 2022 r. w naszym Ośrodku odbyły się warsztaty pisankarskie. Przeprowadziły je twórczynie ludowe z Lipska: Krystyna Cieśluk i Barbara Tarasewicz.
W warsztatach wzięło udział 43 uczestników. Wszyscy mieli okazję poznać różne tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi, w tym zwyczaj pisania pisanek. Pisanki zdobione były metodą batikową w tradycyjne wzory. Metoda polega na nanoszeniu rozgrzanego wosku na skorupkę jajka za pomocą szpilki wbitej w patyczek. Pokryte woskiem jajko jest barwione, następnie osuszone i ponownie nakłada się wosk i barwi w następnym kolorze. Czynność ta jest powtarzana na każdym zastosowanym kolorze. Na końcu usuwamy wosk i odkrywamy wzory.
Zimowa Piosenka – przedłużenie terminu
Dajemy Wam więcej czasu na wysłanie zgłoszeń w konkursie „Zimowa Piosenka”. Na nagrania czekamy do 18 lutego 2022 r.!!!
Pocztówki
Zapraszamy wszystkich do obejrzenia galerii kart pocztowych prezentujących wszystkie miejscowości gminy Trzcianne. Projekt i zdjęcia zostały wykonane w ramach działań koła fotograficznego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Trzciannem.

Moja bombka bożonarodzeniowa
Gminny Ośrodek Kultury w Jaświłach oraz Biblioteka Publiczna Gminy Jaświły zapraszają do udziału w Przeglądzie Powiatowym „Moja bombka bożonarodzeniowa”.
PIEŚNI WYDANE DRUKIEM!
W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej zakończyła się realizacja projektu pn. „Pogrzebowe Pieśni Podlaskiej Prababki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowanego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska2021”. Prowadzący, uczestnicy i goście spotkali się we dworze z Bobry Wielkiej na promocji śpiewnika zawierającego teksty i zapis nutowy pieśni żałobnych z okolic Moniek, a także płytę nagraną podczas warsztatów śpiewaczych. Powstał także film: link do filmu.
Podsumowanie projektu „Pogrzebowe Pieśni Podlaskiej Prababki”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zaprasza w niedzielę 10 października o godz. 16.00 do dworu z Bobry Wielkiej na spotkanie promocyjne będące podsumowaniem projektu pn. „Pogrzebowe Pieśni Podlaskiej Prababki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu realizowanego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska2021”.
Efektem projektu jest publikacja zawierająca zapis tekstowy i po raz pierwszy nutowy z dołączonym CD audio 22 ludowych pieśni pogrzebowych z powiatu monieckiego. Wydawnictwo jest bezpłatne. Można je będzie otrzymać podczas spotkania promocyjnego z udziałem uczestników projektu i prowadzących warsztaty śpiewacze. Efekty warsztatów w formie audio-video, można oglądać już w teraz na stronie www.skansen.bialystok.pl oraz portalu społecznościowym www.facebook.com/skansenbialystok/ jak też na stronach partnerów w projekcie – ośrodków kultury w Mońkach i Trzciannem oraz partnerów medialnych – Wrota Podlasia i Bia24. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką.






Informacja
Zapraszamy wszystkich na pierwsze spotkanie organizacyjne nauki gry na instrumentach muzycznych i zajęć wokalnych, które odbędzie się 22 września (środa) o godz. 17:00. Zajęcia prowadzić będzie nowy instruktor Pan Mateusz Kurkowski.
Baczyński bez filtra
Zachęcamy uczniów szkoły podstawowej klas VII-VIII oraz szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie fotograficznym: „Baczyński bez filtra”.
Prace można nadsyłać do 31 grudnia.

ŹRÓDŁO:
https://baczynskibezfiltra.pl
V Piknik Gminno-Parafialny w Laskowcu
5 września 2021r. przy kościele w Laskowcu odbył się V Piknik Gminno – Parafialny. Najmłodsi mogli skorzystać z urządzeń dmuchanych, zjeść watę cukrową i pączki oraz uczestniczyć w zabawach i konkursach prowadzonych przez animatorów. Rozegrane zostały jak co roku V Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Trzcianne. Wszystkim czas umilał występ zespołów Trzciannianki i Tęcza, a oprawę muzyczną przygotował Grzegorz Kuczyński. Wszyscy uczestnicy mogli spróbować smakołyków z grilla.

Złote Gody
W dniu 29 sierpnia 2021 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Trzciannem odbyły się uroczystości wręczenia medali za długoletnie pożycie małżeńskie. Dekoracji odznaczeniami przyznanymi przez Prezydenta RP dokonał Marek Krzysztof Szydłowski Wójt Gminy Trzcianne.
Więcej szczegółów na stronie: Jubileusz 50-lecia małżeństwa – Gmina Trzcianne.
BĘDZIE ŚPIEWNIK I PŁYTA
W ostatnim dniu warsztatów śpiewaczych „Pogrzebowe pieśni podlaskiej prababki” uczestnicy wraz z prowadzącymi wzięli udział w nagraniach, bo efektem projektu będzie nie tylko śpiewnik zawierający teksty i zapis nutowy dwudziestu dwóch pieśni żałobnych z powiatu monieckiego, ale też płyta. Wszyscy zainteresowani będą mogli otrzymać publikację wraz z dołączoną płytą w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Ukaże się jeszcze tej jesieni.
Ogólnopolski konkurs filmowy „Świat się kręci wokół wsi”
Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim, amatorskim konkursie filmowym „Świat się kręci wokół wsi”.
Nagraj i przyślij nam swój film. Zgłoszenia przyjmujemy do 6 września 2021 r., do godz. 17.00. Szczegóły znajdziesz w regulaminie poniżej.


Informacja
Uczestnikom zajęć „Roztańczone Wakacje”, przypominamy o wyjeździe w dniach 17 i 18 sierpnia o godz. 9.45 (z parkingu przy Urzędzie Gminy Trzcianne). Obowiązkowo bierzemy ze sobą maseczki.
Wyniki konkursu „PIĘKNE, BO NASZE!”
Gratulujemy uczestnikom koła fotograficznego wyników konkursu „PIĘKNE, BO NASZE!”
Wiktoria Turska zajęła II miejsce, natomiast Kacper Zalewski otrzymał wyróżnienie w kategorii I (uczniowie z klas IV-VIII).
PIEŚNI OSTATNIEJ DROGI
Rozpoczęły się warsztaty śpiewacze w ramach projektu „Pogrzebowe Pieśni Podlaskiej Prababki”. Dwunastoosobowa grupa uczestników poznaje pieśni śpiewane dawniej na pogrzebach we wsiach powiatu monieckiego, zebrane podczas przeprowadzonych wcześniej badań terenowych. Zwieńczeniem projektu będzie ich nagranie na płytach CD, która zostanie dołączona do publikacji zawierającej teksty i zapis nutowy.
ZACHOWAJMY DAWNE PIEŚNI ŻAŁOBNE

Jednoczyły ludzi w bólu po stracie bliskiej osoby, pozwalały w szczególny sposób oddać mu hołd, często dawały odrobinę otuchy, że to nie koniec. Pieśni żałobne, bez których dawniej na wsi trudno było wyobrazić sobie ostatnie pożegnanie, powoli odchodzą w zapomnienie. Na szczęście są ludzie, którzy je znają, wciąż jeszcze śpiewają i potrafią przekazać.
Na warsztaty organizowane w ramach projektu „Pogrzebowe pieśni podlaskiej prababki” zapraszają liderzy zespołów ludowych z powiatu monieckiego, ludzie doświadczeni w prowadzeniu śpiewów żałobnych: Halina Waszkiewicz z Moniek („Pogodna jesień”), Irena Kobeszko z Szorc („Trzciannianki”) i Jan Szklarzewski z Guz (Kompania Męska z Kalinówki Kościelnej).
Pierwsze spotkanie już w najbliższą niedzielę. Są jeszcze wolne miejsca (nr tel.: 509 336 816, e-mail: edukacja@pmkl.pl).
Warsztaty będą się odbywać w dniach 1, 8, 16, 21, 22 sierpnia 2021 r., w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, w godzinach 10.00-16.00. Podczas ostatniego spotkania pieśni zostaną zarejestrowane.
Zwieńczeniem projektu będzie publikacja pieśni pogrzebowych z powiatu monieckiego w śpiewniku zawierającym zarówno teksty, jak i zapis nutowy, z dołączoną płytą CD.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.

Informacja – „Roztańczone Wakacje”
Wszystkie dzieci, które zapisały się do udziału w warsztatach „Roztańczone Wakacje” informujemy, że zajęcia odbywać się będą w dniach 22 – 24 lipca 2021r. w godzinach:
- grupa młodsza 10.00 – 13.00,
- grupa starsza 13.30 – 16.30.
Dance Project Festiwal
Występ zespołu tanecznego BISS działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Trzciannem podczas Dance Project Festiwal w Starym Dworze 2021.
https://youtu.be/dFy_l62YBCk
Rekrutacja uczestników projektu „Pogrzebowe Pieśni Podlaskiej Prababki”
POZNAJCIE DAWNE PIEŚNI. Ruszyła rekrutacja uczestników projektu „Pogrzebowe Pieśni Podlaskiej Prababki” w którym Gminny Ośrodek Kultury w Trzciannem jest partnerem. Czekamy na zgłoszenia osób zainteresowanych udziałem w bezpłatnych warsztatach śpiewaczych, które odbywać się będą od 1 do 22 sierpnia 2021 r. na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Chętni mogą się zgłaszać do GOK w Trzciannem (e-mail: gok@trzcianne.pl, tel.: 85 713 10 311 lub do PMKL (e-mail: edukacja@pmkl.pl, tel.: 509 336 816).
Organizatorom zależy, by w warsztatach wzięły udział osoby zameldowane w miejscowościach liczących do 50 tys. mieszkańców, posiadające umiejętności wokalne. Mile widziani będą uczestnicy z powiatu monieckiego, ale nie jest to warunek konieczny.
W zgłoszeniu prosimy o przesłanie krótkiej informacji o sobie: – imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, doświadczenie i umiejętności wokalne, zainteresowania związane z tradycjami ludowymi Podlasia;
– załącznik z krótkim nagraniem wokalnym jednej pieśni lub piosenki w formacie mp3; repertuar dowolny, nie wymagany podkład muzyczny (dołączenie nagrania bądź jego brak nie stanowi głównego kryterium uczestnictwa).
„Pogrzebowe Pieśni Podlaskiej Prababki” to tytuł projektu, na którego realizację Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej dostało dofinansowanie w wysokości 40 000 złotych w ramach programu EtnoPolska 2021. Instytucja, dzięki dużej liczbie zdobytych punktów, znalazła się na drugim miejscu wśród wszystkich, którzy złożyli wnioski. Efektem projektu będzie zachowanie dla przyszłych pokoleń ludowych pieśni żałobnych z powiatu monieckiego.
Zgodnie z założeniami, badania podczas których zostały zebrane teksty i melodie pieśni pogrzebowych, były prowadzone w wybranych wsiach na terenie powiatu monieckiego. Zapisany materiał posłuży do sporządzenia zapisu nutowego oraz do przeprowadzenia warsztatów. Instruktorami zostaną osoby starsze, które w śpiewach pogrzebowych, trwających dawniej nawet trzy dni, brały czynny udział i znają tradycyjne pieśni.
W zajęciach, podzielonych na pięć sześciogodzinnych spotkań, weźmie udział 12 osób. Pieśni, które poznają uczestnicy warsztatów, zostaną nagrane z ich udziałem podczas ostatniego spotkania i wydane na płycie CD. Płyta zostanie dołączona do publikacji podsumowującej projekt. W książce opublikowane zostaną nie tylko teksty i zapis nutowy pieśni pogrzebowych z okolic Moniek, ale też wspomnienia osób prowadzących warsztaty dotyczące dawnej obrzędowości pogrzebowej. Publikacja będzie bezpłatna. Przewidywane terminy spotkań warsztatowych to : 01.08, 08.08, 16.08, 21.08, i 22.08. W ostatnim dniu warsztatów (22.08) realizowane będą nagrania audio i audio-video. Partnerami projektu są Moniecki Ośrodek Kultury i Gminny Ośrodek Kultury w Trzciannem.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.

Piknik rodzinny
W dniach 22 i 23 czerwca 2021r na placu przy Szkole Podstawowej im. Św. Franciszka w Trzciannem odbył się Piknik rodzinny. Organizatorami byli: Wójt Gminy Trzcianne, Gminny Ośrodek Kultury w Trzciannem i Szkoła Podstawowa im. Św. Franciszka w Trzciannem.
Piknik rodzinny – spotkanie reintegracyjne
W dniach 22 i 23 czerwca 2021 roku na placu przy Szkole Podstawowej im. Św. Franciszka w Trzciannem w godz. 9.00 – 13.00 odbędzie się impreza dla uczniów, nauczycieli i rodziców.
W dniu 22 czerwca zapraszamy uczniów oddziałów przedszkolnych i klas I – III. W programie: urządzenia dmuchane, wata cukrowa, popcorn, gry, zabawy i konkursy z animatorami, występ zespołów tanecznych z GOK w Trzciannem oraz poczęstunek z grilla (dla wszystkich za darmo).
W dniu 23 czerwca zapraszamy uczniów klas IV – VIII. W programie: rozgrywki sportowe przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego, urządzenia dmuchane, wata cukrowa, popcorn, gry, zabawy i konkursy z animatorami, pieczenie kiełbasek przy wspólnym ognisku (dla wszystkich za darmo).
Organizatorzy: Wójt Gminy Trzcianne, Szkoła Podstawowa im. Św. Franciszka w Trzciannem i Gminny Ośrodek Kultury w Trzciannem. Zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci, rodziców i opiekunów do wspólnego spędzenia czasu w formie zabawy.
RUINY MŁYNA W STARYCH BAJKACH OKIEM KOŁA FOTOGRAFICZNEGO
Ruiny młyna w Starych Bajkach wydaje się, że to tylko przedwojenne, zniszczone budowle, ale te z pozoru zwykle ruiny niosą za sobą wiele ciekawych historii…. Jak podaje miejska legenda działał on aż do 1995 roku, kiedy to wybuchł wielki pożar, który doszczętnie zniszczył młyn państwa Baranowskich. Podczas I Wojny Światowej zostali zesłani oni na Sybir. Podobno do zesłania przyczynił się pewien Rosjanin, który po wojnie z rodziną osiedlił się w Polsce, gdzie spotkała go kara za jego czyny, mianowicie, został zastrzelony przez miejscową ludność. Tuż za młynem możemy dostrzec ruiny wybudowanego domu, który jak głosi legenda również spłonął. Pozostałości to tylko ruiny starych piwnic, kamienna podmurówka zarośnięta mchem i krzewami. Według mieszkańców to miejsce jest nieszczęśliwe, dlaczego? W młynie, z którego dziś już mało zostało pracował również brat właściciela, który zginął poprzez wciągnięcie w pasy. Jak mówi legenda, kto kupuje to miejsce szybko zaczyna chorować lub umiera.
Autor artykułu: Wiktoria Turska
KISZENIE KAPUSTY
Nasze Trzciannianki prezentują jak dawniej wyglądało kiszenie kapusty. Wszystko to działo się w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.
PIĘKNE, BO NASZE! – KONKURS FOTOGRAFICZNY

ŹRÓDŁO: Biblioteka Publiczna w Mońkach
https://bpmonki.pl/blog/piekne-bo-nasze-konkurs-fotograficzny/
KONKURS PLASTYCZNY „CZTERY ŻYWIOŁY W LASACH”
Zachęcamy wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych klas I-VIII do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt.: „Cztery żywioły w lasach”.
Światowy Dzień Ziemi
Konkurs literacki

https://pikpodlaskie.pl/tutaj-jestem-konkurs-literacki/
Kapliczki w gminie Trzcianne

Zapraszamy na nową stronę internetową na której powstaje baza kapliczek i krzyży na terenie gminy Trzcianne.
Jeśli ktoś z Państwa posiada informację o obiekcie który nie został uwzględniony w naszym spisie lub odnośnie historii poszczególnych obiektów, uprzejmie prosimy o przesłanie ich na adres:
kontakt@kapliczkitrzcianne.pl
lub do Gminnego Ośrodka Kultury w Trzciannem tel. 857131031 e-mail gok@trzcianne.pl.
ŚMIGUS-DYNGUS

Śmigus-dyngus, który dzisiaj kojarzy się nam z polewaniem wodą, oznaczał kiedyś dwa zupełnie inne, odrębne zwyczaje. Śmigus oznaczał smaganie rózgami po nogach i udach, zaś dyngus – oblewanie wodą i zbieranie datków stanowiących wielkanocny okup.
Więcej informacji o historii tego zwyczaju:
https://kurierhistoryczny.pl/artykul/historia-smigusa-dyngusa,317
„TAŃCEM DOOKOŁA ŚWIATA” – TANECZNE WARSZTATY EDUKACYJNE

https://www.oifp.eu/tancem-dookola-swiata-ruszaja-taneczne-warsztaty-edukacyjne/
Zimowa Piosenka – rozstrzygnięcie konkursu
Konkurs Zimowa Piosenka ONLINE rozstrzygnięty!
Gratulujemy laureatom i zapraszamy do obejrzenia występów uczestników.
Zimowa Piosenka – konkurs online
Dajemy Wam więcej czasu na wysłanie zgłoszeń w konkursie „Zimowa Piosenka”. Na zgłoszenia czekamy do 25 lutego 2021 r.!!!
X OGÓLNOPOLSKI KONKURS FOTOGRAFICZNY DLA FOTOGRAFÓW AMATORÓW LAS MOJA MIŁOŚĆ BIAŁOWIEŻA 2021

http://www.tl.bialowieza.pl
Termin nadsyłania prac mija 15 maja 2021.
Konkurs Piosenki Harcerskiej – NAGRODY
Laureatów V Konkursu Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego zapraszamy po odbiór nagród, dyplomów i statuetek.
Nagrody można odebrać w godzinach pracy GOK. Prosimy o wcześniejsze telefoniczne potwierdzenie terminu pod numerem 85 713 10 31.
Kartka Bożonarodzeniowa
Prace konkursowe należy dostarczyć w terminie do 21 grudnia 2020 r. do Gminnego Ośrodka Kultury w Trzciannem (ul. Wojska Polskiego 10, 19-104 Trzcianne). Można też przesłać zdjęcia samodzielnie wykonanej pracy na adres gok@trzcianne.pl.
Rozstrzygnięcie konkursu
Czuwaj!
V Konkurs Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego rozstrzygnięty!
Konkurs stał się już tradycją i okazją do spotkania harcerskiej braci. Ponieważ obecna sytuacja uniemożliwiła nam spotkanie się w Trzciannem, imprezę zorganizowaliśmy w formie online. Postanowiliśmy też oceniać jedynie występy solistów.
Powiatowy Przegląd „Szopki i gwiazdy w tradycji ludowej i współczesne”
Gminny Ośrodek Kultury w Jaświłach zaprasza do udziału w Powiatowym Przeglądzie „Szopki i gwiazdy w tradycji ludowej i współczesne”. Więcej informacji na stronie organizatora jaswily.naszgok.pl.
Zajęcia fotograficzne
Tym razem grupa fotograficzna miała okazję popisać się zdolnościami plastycznymi.
Konkurs online
V KONKURS PIOSENKI HARCERSKIEJ I PATRIOTYCZNEJ IM. BŁ. KS. PHM. STEFANA WINCENTEGO FRELICHOWSKIEGO – ONLINE
Epidemia utrudnia życie nam wszystkim. To, co dotychczas wydawało się zupełnie normalne i proste, teraz bywa trudne lub nawet niemożliwe do zrealizowania. Podobnie jest z V edycją Konkursu Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej. Ze względu na nasze wspólne bezpieczeństwo w tym roku odbędzie się on online jedynie w kategorii solistów.
By wziąć udział w konkursie, trzeba nagrać wykonanie wybranego utworu harcerskiego i patriotycznego, a następnie przesłać link do organizatorów, na adres gok@trzcianne.pl. Szczegóły i niezbędne dokumenty znajdują się w regulaminie dostępnym na stronie gok.trzcianne.pl.
Organizatorami konkursu są Gminny Ośrodek Kultury w Trzciannem oraz 1TDH „Sadyba” w Trzciannem. Impreza jest współfinansowana przez Powiat Moniecki.
Zapraszamy do udziału i liczymy na szeroki odzew, tak jak w poprzednich edycjach.
Do pobrania:
Informacja
W związku z obostrzeniami, które weszły w życie w dniu 24 października 2020r. zajęcia stacjonarne w Gminny Ośrodku Kultury w Trzciannem zostały zawieszone.
Zajęcia fotograficzne
Nasi najmłodsi fotografowie zmierzyli się tym razem z nie lada tematem. Efekty wkrótce na naszej stronie internetowej w dziale „Zespoły i grupy”.
Zajęcia taneczne
Po dłuższej przerwie w naszym Ośrodku Kultury ponownie ruszyły zajęcia taneczne. W każdy wtorek będą odbywały się spotkania grupy BISS dla młodszych i NICE dla starszych. Zajęcia prowadzi Krzysztof Twarowski, instruktor ze studia Dance Projekt. Są jeszcze ostatnie wolne miejsca, chętnych zapraszamy.
Zasady funkcjonowania GOK w czasie pandemii
REGULAMIN
prowadzenia zajęć w GOK w Trzciannem w czasie
trwania epidemii wirusa COVID-19
- W związku z działalnością kulturalną do ośrodka mają prawo wstępu wyłącznie:
- Personel ośrodka;
- Uczestnicy, osoby zainteresowane uczestnictwem w zajęciach kulturalnych;
- Rodzic lub opiekun w celu przyprowadzenia lub odbioru dziecka;
- Służby sanitarne, epidemiologiczne i wyspecjalizowany personel sprzątający;
- Inne osoby po uzyskaniu indywidualnej zgody Dyrektora ośrodka.
- Rodzice/opiekunowie mogą wchodzić z nieletnim uczestnikiem wyłącznie do przestrzeni wspólnej z zachowaniem zasady odstępu 2 metrów od innych osób, przy stosowaniu środków ochrony bezpośredniej w postaci osłon ust i nosa oraz rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcji rąk.
- Uczestnicy zajęć zobowiązani są przychodzić na zajęcia punktualnie na 5 min. przed ich rozpoczęciem. Niedopuszczalne jest wcześniejsze gromadzenie się uczestników zajęć i ich opiekunów wewnątrz budynku. Rodzice mają zakaz oczekiwania na dzieci w budynku instytucji.
- Wszyscy uczestnicy zajęć są wpuszczani przez instruktora lub pracownika GOK na 5 min. przed ich rozpoczęciem.
- Osobom z przejawami choroby, tj. gorączką, kaszlem zakazuje się przychodzenia na zajęcia,
a także przebywania w budynku GOK. Jeśli objawy wystąpią podczas zajęć zostanie niezwłocznie wdrożona procedura postępowania na wypadek wystąpienia choroby zakaźnej (COVID-19). - Do budynku wszyscy uczestnicy zajęć wchodzą we własnych maseczkach ochronnych i przed ich rozpoczęciem zobowiązani są do odkażania rąk płynem dezynfekującym, znajdującym się przy wejściu.
- W czasie zajęć dopuszcza się niekorzystanie z maseczek ochronnych z jednoczesnym obowiązkiem zachowania dystansu 2 m pomiędzy uczestnikami zajęć.
- Jednocześnie z toalety może korzystać tylko jedna osoba.
- Podczas kaszlu i kichania uczestnik zobowiązany jest zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzucić chusteczką do zamkniętego kosza i umyć ręce.
- Uczestnik powinien starać się nie dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu.
- Po skończonych zajęciach uczestnik opuszcza budynek bez zbędnej zwłoki.
- Wprowadza się 15 min. przerwy technicznej między kolejnymi zajęciami, w trakcie której instruktorzy prowadzący zajęcia zobowiązani są przewietrzyć użytkowane pomieszczenie.
- Maksymalnie w zajęciach odbywających się na sali w GOK może uczestniczyć 12 osób + instruktor.
- Wszystkie osoby przed wejściem do ośrodka mają mierzoną temperaturę termometrem bezdotykowym (dezynfekcja po każdej grupie) lub innym termometrem (dezynfekowanym po każdym użyciu).
- Do ośrodka nie są wpuszczane osoby z temperaturą przekraczająca 37,5o
- Niepełnoletnia osoba ze zwiększoną temperaturą jest izolowana od innych osób w wydzielonej przestrzeni epidemiologicznej, gdzie przebywa do czasu przyjazdu rodzica/opiekuna.
Warsztaty taneczne

Zapraszamy na wakacyjne warsztaty tańca nowoczesnego dla dzieci oraz taniec towarzyski dla dorosłych (zajęcia do wyboru z oferty: latino solo, kurs tańca w parach).
Celem warsztatów jest przede wszystkim taneczne spędzenie wolnego czasu; nawiązanie nowych wakacyjnych relacji, wspólna wakacyjna integracja, wymiana doświadczeń, rozwój wspólnej pasji oraz poszerzenie umiejętności tanecznych.
W ofercie przygotowaliśmy:
Zajęcia taneczne z dwoma instruktorami.
Innowacyjne sposoby nauki tańca – gra Dance Central czyli powtarzanie kroków za postacią, dzięki czemu uczestnicy weryfikują dokładność ruchów i doskonalą je.
Film taneczny przeznaczony dla dzieci.
To, co dzieci lubią najbardziej… zabawy taneczne!
Chcielibyśmy, aby wszyscy uczestnicy ostatniego dnia zaprezentowali się przed rodzicami choreografią stworzoną podczas warsztatów oraz chętne osoby solówkami. Każdy tancerz otrzyma drobny upominek ukończenia warsztatów.
Planowany termin warsztatów 24-26 sierpnia 2020r. w godzinach 16.00 – 19.00. Zajęcia będą odbywały się na świeżym powietrzu. Uczestników zajęć obowiązują wcześniejsze zapisy w godzinach pracy GOK do dnia 21 sierpnia 2020r.
Wirtualny bieg po bezpieczne wakacje

Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku w ramach programu „Mam wybór…wybieram rozsądek”, organizują zawody biegowe pod nazwą „Wirtualny bieg po bezpieczne wakacje”. Zawody odbędą się w okresie od 26 czerwca do 15 lipca 2020 roku.
Więcej szczegółów na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.
Powiatowy Przegląd „Na strachy w tradycji ludowej” online
Zapraszamy do wzięcia udziału w Powiatowym Przeglądzie „Na strachy w tradycji ludowej” online.
„Domowe wierszowanie” – konkurs online dla przedszkolaków

Zapraszamy najmłodszych mieszkańców naszego województwa. Zgłoszenia do 5 czerwca 2020 r.
Zachęcamy do wzięcia udziału w Pierwszym Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim w formie online „Domowe wierszowanie”. Przedszkolaki z województwa podlaskiego mają możliwość podzielenia się swoimi umiejętnościami recytatorskimi. Przy pomocy rodziców mogą nagrać recytację wybranego wiersza np. telefonem lub kamerą komputerową, a film przesłać do Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku drogą elektroniczną do 5 czerwca 2020 r. Ogłoszenie laureatów nastąpi 15 czerwca 2020 r. na stronie internetowej PIK. Wszystkie szczegóły znaleźć można w regulaminie konkursu. Serdecznie zapraszamy!
Szczegółowych informacji na temat konkursu udziela Dział Animacji Kultury PIK w Białymstoku:
Emilia Wyszkowska
tel./fax 85 744 63 13
lub tel. 85 749 60 50
animacja@pikpodlaskie.pl
e.wyszkowska@pikpodlaskie.pl
„Od świtu do zmierzchu” – konkurs fotograficzny on-line

„Od świtu do zmierzchu” – konkurs fotograficzny on-line
W trudnym czasie odosobnienia, wątpliwości i rozterek zapraszamy do uważnej obserwacji i fotografowania zmieniającej się wokół nas rzeczywistości, bo chociaż dni biegną jak dawniej, „od świtu do zmierzchu”, są zgoła inne.Zapraszamy więc pasjonatów – amatorów fotografii do wzięcia udziału w Internetowym Konkursie Fotograficznym dla amatorów i spojrzenia przez obiektyw pod kątem tych zmian; na ludzi wyglądających teraz inaczej, miejsca, które jeszcze nie tak dawno tętniły życiem, wydarzenia i niezawodną naturę, pędzącą ku wiośnie – po prostu szukajcie znaków obecnego czasu.
Nagrody to 1000 zł za pierwsze miejsce, 800 złotych za drugie i 600 złotych za trzecie. Tytuł konkursu: „Od świtu do zmierzchu” jest uniwersalny – pomyślcie, jak wiele tematów i kadrów mieści się w tym pojęciu. Pozostawiamy Wam wolność wyboru i możliwość poszukiwania. Spróbujcie, a być może efekty zaskoczą Was samych!
Termin przesyłania prac upływa 30 maja 2020 r.
Wiosenne obrazy – wystawa
Dziękujemy za nadesłane prace, wszyscy uczestnicy zostaną nagrodzeni – nagrody wręczymy w bezpieczniejszym czasie.
smart
Zajęcia taneczne online
Kochani Tancerze, Kochani Rodzice!
W związku z pandemią koronowirusa na świecie wszyscy jesteśmy postawieni w wyjątkowo trudnej sytuacji. Martwimy się o swoich najbliższych i o nasze zdrowie.
Wszyscy dobrze wiemy, że ruch to zdrowie. Dlatego nasz instruktor Krzysztof przygotował, nie tylko dla naszych zespołów tanecznych, filmy pokazujące jak we własnych czterech ścianach tańczyć.
Nie chcąc rezygnować z pracy jaką już włożyli nasi tancerze wraz z instruktorem, chcielibyśmy urozmaicić Wam czas w domu oraz monitorować wasze postępy. Proponujemy wyjątkowe zajęcia na ten szczególny czas.
Rozciąganie
Choreografia
Zajęcia Tańca Towarzyskiego
Taneczna Zabawa Dla Najmłodszych
Cheerladerki
Podstawy Hip Hop Dzieci
Freestyle
Tabata
Wiosenne obrazy

Gminny Ośrodek Kultury w Trzciannem serdecznie zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Wiosenne obrazy”, który po raz pierwszy odbędzie się w trybie online!
Do udziału zachęcamy młodzież oraz dzieci wraz z opiekunami z terenu Gminy Trzcianne. Konkurs będzie polegał na wykonaniu pracy konkursowej w dowolnej technice plastycznej, prezentującej treści spójne z tematem konkursu. Następnie prosimy sfotografować swoją pracę i przesłać na adres mailowy: gok@trzcianne.pl. Zgłoszenie powinno zawierać jedno zdjęcie dobrej jakości z dopiskiem: Imię i Nazwisko uczestnika konkursy oraz klasę do której uczęszcza. Na prace czekamy do 4 maja 2020r.
Liczą się pomysłowość, kompozycja i jakość techniczna oraz wykonanie zdjęcia. Zapraszamy!
Zgłaszający udziela prawa do nieodpłatnego wykorzystania zgłoszonej pracy w celu organizacji konkursu i promocji organizatora.
Do pobrania:
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych.
Sukces zespołów Tęcza i Trzciannianki
Kolejny już raz KOK zorganizował Powiatowy Przegląd Teatrów Wiejskich i Obrzędowych. Do przeglądu zgłosiło się 7 zespołów, a ich poczynaniom na scenie przyglądali się i fachowym okiem oceniali: p.dr Artur Gaweł dyr. Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej oraz p.Dariusz Kryszpiniuk z Podlaskiego Instytutu Kultury. Po obejrzeniu tradycyjnych obrazków jury wytypowało dwa zespoły z Trzciannego do reprezentowania powiatu monieckiego podczas Przeglądu Wojewódzkiego w Łomży.
(źródło: kok.knyszyn.pl)



Video in the Background
We Worked with






What Clients Say
a great place to show best opinions


